داستان منسوخ شدن docker در kubernetes

داستان منسوخ شدن داکر در کوبرنتیز

داستان منسوخ شدن داکر در کوبرنتیز “Kubernetes is deprecating Docker” رو بذارید از اینجا شروع کنم که طی چند روز گذشته بیش از 200 تماس، پیام و ایمیل داشتم که همه این ارتباطات بخاطر عدم اطلاع رسانی درست خبر منسوخ شدن داکر در کوبرنتیز توسط افراد غیر متخصص در فضای مجازی بوده و اطلاع رسانی نادرست باعث شده خیلی ها که کسب و کار و کل برنامه هاشون روی این بستر بوده وارد شوک بشن و به دنبال راه چاره بگردن که باعث شد تصمیم بگیرم جزییات این خبر رو به صورت فنی و کامل در اختیارتون بذارم تا از نگرانی های ممکن در بیاید.

ادامه خواندن

آموزش kubernetes

آموزش Kubernetes – قسمت چهارم

همونطور که در قسمت سوم آموزش Kubernetes بهتون گفتم Pod ها موجودیت هایی موقت هستن و اگر به هر دلیلی که قبلا گفتم استاپ بشن، به طور خودکار اسکژول و دوباره اجرا نمیشن و کلا مکانیزم self-healing ندارن و به همین خاطر از اونها به طور مستقیم استفاده نمیکنیم. در این قسمت قصد دارم در مورد چندتا موجودیت Workload ای دیگه که از اونها برای استقرار برنامه هامون استفاده میکنیم صحبت کنم تا با نحوه استقرار برنامه ها در کوبرنتیز بیشتر آشنا بشید.

ادامه خواندن

آموزش kubernetes

آموزش Kubernetes – قسمت سوم

تو این قسمت از آموزش Kubernetes قصد دارم در مورد Workload های کوبرنتیز صحبت کنم. اگر به صورت خلاصه بخوایم بدونیم Workload چیه؟ به “برنامه در حال اجرا روی کوبرنتیز” Workload میگیم. اما اگر کمی عمیق به این موضوع نگاه کنیم، کوبرنتیز پلتفرمی برای مدیریت کانتینر ها است و هر Task یا Service ای که در این پلتفرم به اجرای یک کانتینر ختم بشه رو Workload میگیم. توجه داشته باشید که ما در کوبرنتیز موجودیتی به اسم Workload نداریم و در واقع Workload مفهومی است که به اجرای کانتینر، اجرای پردازه و شروع پردازش توسط CPU اشاره میکنه.

ادامه خواندن

آموزش kubernetes

آموزش Kubernetes – قسمت دوم

تو قسمت اول آموزش Kubernetes در مورد داستان کوبرنتیز و اجزای اون صحبت کردیم. تو این قسمت قصد دارم در مورد اینکه چرا از کوبرنتیز استفاده میکنیم و این پلتفرم چه قابلیت هایی به ما میده، صحبت کنم. پلتفرم هایی مثل کوبرنتیز رو Container Orchestration Engine یا COE صدا میکنن و این ابزارها اومدن که کانتینرها رو روی چندین سیستم(Host) اجرا و مدیریت کنن. این پلتفرم ها مشخص میکنن که Life-cycle یک کانتینر توسط کودوم Container runtime و روی کودوم Host دنبال بشه و محیطی رو فراهم میکنن که کانتینرها به راحتی در هر مقیاسی اجرا بشن. به طور خلاصه، این سیستم ها درست شدن تا محیطی برای مدیریت فعالیت های پیچیده ای که کانتینرها انجام میدن تا نیازمندی های کسب و کار و پروداکشن ما برآورده بشه رو به وجود بیارند.

ادامه خواندن

آموزش kubernetes

آموزش Kubernetes – قسمت اول

کوبرنتیز یکی از پلتفرم های کاربردی مدیریت کانتینرها است و آموزش Kubernetes از یادگیری مفاهیم پایه و معماری اون شروع میشه که در این مجموعه قصد دارم شما رو با مفاهیم مهم کوبرنتیز آشنا کنم تا برای یادگیری و کار با این سیستم یک پایه بسیار قوی داشته باشید. کوبرنتیز(Kubernetes) یا k8s یک پلتفرم آزاد با معماری مایکروسرویس است که به ما کمک میکنه تا کانتینرها و سرویس های کانتینری رو بهتر و راحتتر مدیریت کنیم و محیطی پایدار با دسترسی پذیری بالا بسازیم.

ادامه خواندن